Hopp direkte til innhold

"Dugnad for Haiti" til Haiti

Ole Paus og "Dugnad for Haiti" er på vei til Haiti for å se og dokumentere hva den formidable støtten til Kirkens Nødhjelp og Røde Kors har resultert i.

I løpet av ni dager viste dugnadsånden i Norge seg fra sin beste side, og 22 millioner kroner ble samlet inn til Haiti etter konserten på den Norske Opera og Ballett 24. januar. Sammen med Kirkens Nødhjelp og Røde Kors er initiativtakerne til Dugnad for Haiti, Elin Aamodt og Alexander Eik, nå på vei til Haiti. Med i følget er Ole Paus og filmregissøren Truls Lie. I èn uke skal de  besøke det jordskjelvrammede landet og lage en dokumentar som blir å se på NRK før sommeren.

- Målet for dokumentaren er først og fremst å vise norske tv-seere hvordan hjelpeorganisasjonene brukte pengeinnsamlingen fra Norge, men også mer generelt hvordan det enorme nødhjelpsarbeidet fungerte for haitianerne, sier  Truls Lie.

En spesiell reise

- Gjennom musikken gikk vi sammen og samlet inn penger til Haiti.  Målet for reisen er også å få møte lokale artister, lære fra dem, og oppleve hvordan musikken har vært med å bearbeide tragedien. Det blir en spesiell reise, sier Ole Paus. 
– Med over en million mennesker fortsatt hjemløse, og regnet og orkansesongen nært forestående, forsterker vi vår innsats for å sikre sanitærløsninger og rent drikkevann til så mange som mulig. Med blant annet uvurderlig støtte fra Dugnad for Haiti kan vi i tillegg  intensivere vårt helse og psykososiale arbeid for en befolkning som trenger mer hjelp enn noen gang. Vi har vært i Haiti i over 20 år, og vi blir værende,  sier Atle Sommerfeldt, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp.  

Albumet Dugnad for Haiti er fremdeles i salg og inntektene går til Kirkens Nødhjelp og Røde Kors.

For mer informasjon/kontakt:

  • Arne Grieg Riisnæs, kommunikasjonsrådgiver i Kirkens Nødhjelp, tlf. 932 50 257
  • Elin Aamodt, Dugnad for Haiti, tel. 959 19 917. 

 

Publisert: 06.05.2010

Pressekontakt

Er du journalist og vil vite mer om Kirkens Nødhjelps arbeid? Ta kontakt med vår pressekontakt!

Tlf: (+47) 932 42 493

Eller seksjonsleder Sindre Stranden Tollefsen
Tlf +47 926 30 315