Hopp direkte til innhold

Ekspertmøte om konfliktmineraler

Fredag 27. november arrangerer Kirkens Nødhjelp et internasjonalt ekspertmøte om kartlegging av verdikjeder knyttet til konfliktmineraler.


Internasjonale eksperter møtes i Oslo til en rundbordskonferanse med konfliktmineraler, Øst-Kongo og elektronikk på agendaen.

- Målet med konferansen er å identifisere eksisterende initiativ for kontroll med leverandørkjeden i elektronikkbransjen og drøfte hvordan disse både kan bli bedre og ikke minst bli tatt i bruk slik at ikke såkalte konfliktmineraler – for eksempel fra Øst-Kongo – finner veien inn i våre mobiltelefoner, pc-er og annet elektronisk utstyr, sier rådgiver Per N. Bondevik i Kirkens Nødhjelp. 

 

Kjenn dine leverandører!

Elektronikkindustrien er en viktig sluttbruker av mineraler utvunnet i Øst-Kongos gruver. Kirkens Nødhjelp ønsker en kartlegging av mineralenes verdikjeder som standard prosedyre i elektronikkindustrien.

- I 2010 planlegger vi en større, nordisk konferanse der vi retter fokus på rollene som ulike nøkkelaktører, særlig elektronikkindustrien, kan spille for å bidra til å løse den vanskelige konfliktsituasjonen i Øst-Kongo, forteller Bondevik.

Bred deltakelse

På rundbordskonferansen deltar blant annet Dominic Johnson, representant for Polé Institute i Goma, Øst-Kongo. Han bringer siste nytt fra mineralhandelen på bakken i Øst-Kongo og skisserer de lokale diskusjonene omkring problematikken.
Rundbordskonferansen 27. november arrangeres av Kirkens Nødhjelp i samarbeid med bransjeorganisasjonen Elektronikkbransjen, Initiativ for Etisk Handel og Forum for Utvikling og miljø. Fafo, Telenor, Extractive Industries Transparency Initiative, IPIS og Global Witness er blant deltakerne.

 

 

Publisert: 26.11.2009

Pressekontakt

Er du journalist og vil vite mer om Kirkens Nødhjelps arbeid? Ta kontakt med vår pressekontakt!

Tlf: (+47) 932 42 493

Eller seksjonsleder Sindre Stranden Tollefsen
Tlf +47 926 30 315