- Piratvirksomheten utenfor Afrikas Horn er en trussel mot internasjonal varehandel og økonomi. En varig løsning på dette alvorlige problemet kan man bare finne på land i Somalia. Norges Rederiforbund og Den Norske Krigsforsikring for Skib og Kirkens Nødhjelp går sammen om et prosjekt på land for å skape alternativer til piratvirksomhet, sier Sturla Henriksen, administrerende direktør i Norges Rederiforbund.
Forebygging og rehabilitering
Kirkens Nødhjelps prosjekt omfatter blant annet forebyggende og yrkesrettet rehabilitering av ex-pirater, folkeopplysning og holdningsskapende arbeid med lokale religiøse ledere som sentrale aktører, produksjon av interaktive tv-programmer og støtte til lokale anti-pirat organisasjoner.
Norges Rederiforbund og Den Norske Krigsforsikring for Skib vil støtte prosjektet ”Puntland Counter Piracy and Ex-Pirates Rehabilitation and Livelihoods Project” med til sammen 6.8 millioner kroner over en treårsperiode, og det foregår nå også samtaler om økonomisk støtte fra Utenriksdepartementet.
Utsatt befolkning
Til tross for at den internasjonale militære tilstedeværelsen i Adenbukta aldri har vært større enn nå, herjer piratene mer enn noen gang. Sjøfolks liv og helse står på spill, og store verdier går tapt. Mens Norge og verdenssamfunnet så langt har brukt hundretalls millioner av kroner på piratjakten, har viljen til å hjelpe en av verdens mest utsatte befolkning i liten grad vært tilstede.
- Når vi fra Krigsforsikringens (DNK) side er villig til å gå inn med opptil NOK 6 mill i dette prosjektet, er det fordi vi deler det syn at man må ty til tiltak også på land for å få bukt med piratvirksomheten i Somalia, sier DNKs administrerende direktør Bjørn Eidem. - Forsikring mot denne virksomhet er en viktig del av vårt produkt. Kirkens Nødhjelp kan vise til resultater gjennom lang tid av sitt arbeide i Somalia, og vi har tro på at også dette prosjektet kan gi positive bidrag til å bedre forholdene i dette vanskeligstilte landet.
Forpint land
- Skal vi ha noe som helst håp om begrense piratvirksomheten er vi helt avhengige av å gjøre noe som for alvor bedrer situasjonen i et av verdens fattigste og mest forpinte land. Vi er derfor svært glade for støtten og det inngåtte samarbeidet med Norges Rederiforbund og Den Norske Krigsforsikring for Skib, sier Anne Kristin Sydnes, utenlandssjef i Kirkens Nødhjelp.
Kontakt:
- Anne Kristin Sydnes, utenlandssjef i Kirkens Nødhjelp, tlf. 977 14 303
- Håvard Aagesen, kommunikasjonsdirektør i Norges Rederiforbund, tlf. 995 41 974
- Svein Ringbakken, forsikringsdirektør i Den Norske Krigsforsikring for Skib, tlf. 928 86 273
Arne Grieg Riisnæs, kommunikasjonsrådgiver, tlf. 932 50 257