- Den israelske blokaden bryter med helt grunnleggende menneskerettigheter. Det er på høy tid å si at nok er nok, sier Atle Sommerfeldt, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp.
FN-organisasjoner, Verdens Helseorganisasjon (WHO) og Kirkens Nødhjelp går nå sammen om å kreve en umiddelbar opphevelse av blokaden av Gaza. Ni måneder etter Israels massive angrep, går situasjonen for befolkningen stadig fra vondt til verre.
Åpne kloakker
Mest prekært er nå vann- og sanitærforholdene. Mer enn 10.000 mennesker er fortsatt uten tilgang til vann-nettet og ytterligere 60 prosent av befolkningen mangler tilstrekkelig tilgang til vann. Et utbombet sanitærsystem, som ikke har blitt reparert som følge av blokaden, medfører åpne kloakker og at mellom 50 og 80 millioner liter forurenset vann daglig slippes rett ut i Middelhavet.
Fornekter menneskeverdet
- Den israelske militære offensiven forverret en allerede kritisk situasjon, og innførselen av varer er i dag en fjerdedel av hva den var før 2007. En fortsatt blokade vil være en alvorlig fornektelse av menneskeverdet på Gazastripen, sier Sommerfeldt, som selv nylig besøkte Gaza. Han understreker også betydningen av forhandlinger for å få åpnet grenseovergangene til Egypt.
- Blokaden og lidelsene på Gazastripen må nå få en slutt. Det er på høy tid å si at nok er nok, sier Sommerfeldt.

- Blokaden og lidelsene på Gazastripen må nå få en slutt. Det er på høy tid å si at nok er nok, sier Sommerfeldt. (Foto: Arne Grieg Riisnæs/Kirkens Nødhjelp)
For mer informasjon, kontakt:
- Atle Sommerfeldt, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp, tlf. 917 55 112
- Arne Grieg Riisnæs, kommunikasjonsrådgiver, tlf. 932 50 257