Hopp direkte til innhold

Zambia: Ny lov knebler sivilsamfunnet

Nå skal myndighetene i Zambia kontrollere hva Kirkens Nødhjelp, våre partnere og andre frivillige organisasjoner skal arbeide med og hvordan.

Demonstrasjoner

Loven sier at alle frivillige organisasjoner må registreres på nytt, styret skal godkjennes av myndighetene og det skal stadig kontrolleres at organisasjonene passer inn i myndighetenes planer:

Kirkens Nødhjelps landrepresentant i Zambia, Oddbjørn Flem. (foto: Kirkens Nødhjelp)

-Dette betyr i praksis at regjeringen kan nekte å godkjenne alle NGO-er (non-govermental organisations) de finner brysomme, sier Oddbjørn Flem, Kirkens Nødhjelps landrepresentant i Zambia.

Han forteller at det foregår en hektisk aktivitet i det diplomatiske miljøet og blant NGO-er nå, blant annet planlegges det en protestmars.

 

Bilen i revers

-Men, dette er bare en liten del av det som oppfattes som en regjering som har satt bilen i revers. Det skjer negative ting innefor antikorrupsjonsarbeidet, også. Også regjeringens politikk i forbindelse med skattelegging av gruve industrien er bekymringsfull, sier Oddbjørn Flem.

 

 

 

 

 

 

Publisert: 04.09.2009

Pressekontakt

Er du journalist og vil vite mer om Kirkens Nødhjelps arbeid? Ta kontakt med vår pressekontakt!

Tlf: (+47) 932 42 493

Eller seksjonsleder Sindre Stranden Tollefsen
Tlf +47 926 30 315