Hopp direkte til innhold

Til Midtøsten som ledsagere

Anne Siri Gilsåmo Renå, Elisabet Palerud og Cecilie Linn Holtan skal de neste tre månedene være Kirkens Nødhjelps ledsagere på Vestbredden. – Håpet må være at ledsagerprogrammet ikke trengs på sikt, sier tre reiseklare ledsagere.

Ledsagere. Anne Siri Gilsåmo Renå, Elisabet Palerud og Cecilie Linn Holtan skal de neste tre månedene være Kirkens Nødhjelps ledsagere på Vestbredden. Foto: Kirkens Nødhjelp

 

Ledsagerprogrammet er et internasjonalt program i regi av Kirkenes Verdensråd, som til enhver tid har 25 ledsagere fra ulike land på plass i Midtøsten. Hensikten er å vise internasjonal tilstedeværelse og solidaritet i det okkuperte palestinske området og Israel. Renå, Palerud og Holtan skal i tre måneder følge menneskers dagligliv i de okkuperte områdene på Vestbredden.

Elisabet Palerud skal være ledsager i Tulkarem.

- Jeg har gjort feltarbeid på Vestbredden tidligere og vet litt hva jeg går til, men selv om jeg gleder meg til å oppleve den velkjente arabiske gjestfriheten på nytt, gleder jeg meg ikke til å oppleve den usikre situasjonen som er der nå, sier en spent Elisabet Palerud (27).

Hun har gjennom sitt sosialantropologi-studie gjort feltarbeid om kristne palestinske kvinner og er forventningsfull til et nytt opphold på Vestbredden.

- Vestbredden er et fascinerende sted på alle måter. Jeg har opplevd at menneskene der er fantastiske folm som deler det lille de har og gleder meg veldig til å komme tilbake.

Palerud skal jobbe med noen kvinnegrupper i Tulkarem, noe hun ser veldig fram til.

 

 Vil lære om konflikten

Anne Siri Gilsåmo Renå skal være ledsager i Yanoun.

Anne Siri Gilsåmo Renå (30) ser fram til å lære mer om en konflikt hun kun kjenner gjennom mediene.

- Konflikten der er noe nær sagt alle har hørt om gjennom nyhetene, men likevel føles det ganske fjernt. Jeg håper gjennom dette oppholdet at jeg kan være med og opplyse folk her i Norge om situasjonen og hva folk på Vestbredden går gjennom.

Renå har bakgrunn som informasjonsmedarbeider i Latin-Amerikagruppen i Norge, og skal tilbringe de neste tre månedene i Yanoun på Vestbredden.

- Jeg gleder meg til å bo i landsbyen jeg skal til og ta del i deres rytme, og jeg gleder meg til olivenhøsting. Israelske kontrollposter kan være veldig tøft for innbyggerne der, og den biten gruer jeg meg til å se. Jeg er spent på å lære om hvordan konflikten påvirker folk.

Spent på kontrollpostene

Cecilie Linn Holtan skal være ledsager i Jayyous.
Cecilie Linn Holtan (29) skal til Jayyous. Hun var i Israel for ett år siden og fikk et ønske om å reise tilbake og gjøre noe.

- Jeg fikk en følelse av at jeg gjerne ville reise tilbake og gjøre noe. I Jayyous skal jeg være med på kontrollpostene, noe jeg er veldig spent på. Jeg tenker at det blir en utfordring å se den ydmykelsen og urettferdigheten hver eneste dag.

Holtan har bakgrunn som journalist, og har studert blant annet Folkemord og politisk massevold i det 20. århundrets politikk. Hun gleder seg til å komme litt bak overskriftene som beskriver situasjonen i norske medier.

- Håpet må være at man ikke lenger vil trenge ledsagerprogrammet på sikt.

Publisert: 18.08.2009

Pressekontakt

Er du journalist og vil vite mer om Kirkens Nødhjelps arbeid? Ta kontakt med vår pressekontakt!

Tlf: (+47) 932 42 493

Eller seksjonsleder Sindre Stranden Tollefsen
Tlf +47 926 30 315