Det som gir oss håp
Mørketiden er over oss, og vi går mot slutten av et år som definitivt har vært mørkt for store deler av verden. Kan vi finne håp og glede også, idet vi nærmer oss jul? Vi i Kirkens Nødhjelp ønsker i alle fall…
You can continue in Norwegian or go to the English frontpage.
Sveta (66) har ikke vann hjemme – verken til å drikke, dusje i eller vaske opp med. Men i sommer fikk landsbyen en vannpost.
– Jeg bruker bare 40 liter vann i uka. Jeg må være veldig forsiktig, sier Sveta, som bor i den lille landsbyen Storchove ikke langt fra frontlinjen i Ukraina.
Før måtte hun samle regnvann eller betale masse penger for å få vann levert med lastebil. Halvparten av pensjonen hennes gikk til vann.
Men i sommer skjedde det noe stort: Landsbyen fikk en vannpost. Nå kan Sveta og naboene hente rent drikkevann helt gratis. Hver dag pumpes det ut opptil 10.000 liter vann fra kranene ved forsamlingshuset.
– Uten vannposten ville vi ikke kunnet leve. Vann betyr alt, sier Sveta.
52 slike vannposter blir driftet og vedlikeholdt av Kirkens Nødhjelp og vår danske søsterorganisasjon Folkekirkens Nødhjælp, i samarbeid med organisasjonene Camino og Youth of Ukraina, med støtte fra norske myndigheter.
I en annen landsby, Novomykolaivka, henter Oleksii (51) og kona hans vann to ganger i uka. De har vann hjemme, men det er bare nok til å dusje og skylle ned i toalettet. Før drakk folk det likevel, fordi rent vann var for dyrt.
– Nå får vi gratis vann som smaker godt. Det hjelper oss mye økonomisk, sier Oleksii, som jobber som handelsmann.
Vannposten i landsbyen hjelper over 2.600 mennesker hver uke.
Selv om mange landsbyer nå har fått hjelp, er problemet fortsatt stort. Bare 26 prosent av landsbyene i Ukraina har et fungerende vannsystem. Og enda færre har tilgang til rent drikkevann. Krigen har ødelagt nesten 40.000 kilometer med vannrør.
I Zaporizjzja-regionen, der Sveta og Oleksii bor, trengs det 5,5 milliarder kroner bare for å fikse vannrørene. Ifølge UNICEF vil det koste over 100 milliarder kroner å reparere alt.
Og fremtiden ser ikke lys ut: I 2050 kan Ukraina bli nødt til å importere drikkevann, blant annet på grunn av giftstoffer i elvene og skadene etter sprengningen av Kakhovka- demningen i 2023.
– Det flyr droner over oss hele døgnet, sier Sveta.
Men midt i krigen har vannpostene blitt et symbol på håp i Ukraina.
Mørketiden er over oss, og vi går mot slutten av et år som definitivt har vært mørkt for store deler av verden. Kan vi finne håp og glede også, idet vi nærmer oss jul? Vi i Kirkens Nødhjelp ønsker i alle fall…
Fødselen til Paskalina kunne gått veldig galt. Hun overlevde takket være behandlingen hun fikk på Haydom-sykehuset i Tanzania.
24 timer i døgnet er sykehusprest Zakaria Dalei tilgjengelig. Hver dag er han tett på liv, død, sorg og glede på Haydom-sykehuset.
Kirkens Nødhjelp har i mange år støttet Haydom-sykehuset. – Kirkens Nødhjelp er veldig viktig for oss og er en del av denne suksessen, sier sykehusets administrerende direktør Paschal Mdoe
Programmet som har ført til færre dødsfall blant mødre og nyfødte i Tanzania, er nå også godt i gang i Nigeria. Der håper Kirkens Nødhjelp å kopiere suksessen.
Din støtte går der behovet er størst