Unfortunately, this page is not translated to English

You can continue in Norwegian or go to the English frontpage.

Besøk til en region i brann

- Jeg møtte dessverre ikke mye håp hos menneskene jeg snakket med i denne utsatte og sårbare regionen nå. Desto mer gledelig var det å oppleve på nært hold hvordan våre kolleger og partnere utgjør en forskjell for så mange hver eneste dag, sier generalsekretær Anne Cecilie etter ti hektiske dager i Palestina, Libanon og Syria.

I løpet av de første dagene fikk Anne Cecilie og teamet fra hovedkontoret oppleve og høre svært sterke beretninger om undertrykkelse, husødeleggelser og et samfunn med det vi kun kan beskrive som apartheid på Vestbredden. Det ble møter med bønder som lever under daglig vold, trakassering og trusler, både kvinner og menn som blir banket opp, husdyrene deres stjålet, drept eller forgiftet – alt for at situasjonen og hverdagen skal bli uutholdelig, at de skal bli tvunget til å gi opp jorda si slik at bosettere kan overta den.

- Vi kan ikke ha noen illusjoner om at volden utøves av løsrevne ekstremister som «dessverre tar seg til rette» overfor den palestinske befolkningen – dette er en tilrettelagt og villet politikk fra israelske myndigheter for å gjøre livet ulevelig for palestinerne, sier Anne Cecilie og beskriver situasjonen på Vestbredden som «nærmest uutholdelig» og «skammelig».  Møter med både palestinske og israelske partnere, samt FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger i Midtøsten (UNRWA) i Ramallah, hadde alle det til felles at situasjonen for palestinere på Vestbredden har blitt betraktelig forverret etter 7. oktober 2023. 

Krig i Libanon

Reisen gikk videre til Libanon. Til tross for våpenhvilen, bomber Israel store deler av sør hver eneste dag, og i Beirut fikk Anne Cecilie blant annet være med på matutdeling og møte familier som har rømt for sine liv til en skole som huser internt fordrevne. Som en del av Kirkens Nødhjelps store humanitære respons sørger vi blant annet for mat, vann, madrasser og tepper til mange av de som stadig er på flukt. 

Siden krigen brøt ut i begynnelsen av mars, er over 3500 mennesker drept, ifølge libanesiske helsemyndigheter. Samtidig er mer enn én million mennesker drevet på flukt – omtrent hver sjette innbygger i landet.

- Jeg møtte familier som har flyktet flere ganger på kort tid, og som nå mangler det aller meste – mat, rent vann, medisiner og trygghet. Det er dypt rystende å komme tett på en situasjon der mennesker blir drept hver eneste dag, sier Anne Cecilie, som rapporterte direkte hjem til norske nyhetssendinger på TV både fra Palestina, Syria og Libanon medier.

Sårbart i Syria

Under besøket i Syria møtte følget våre kirke-partnere i Damaskus, og var med dem på feltbesøk til et rehabilitert helsesenter i utkanten av byen som etter borgerkrigen fortsatt ligger fullstendig i ruiner, et vannprosjekt i Jaramana, et område som fortsatt huser mange internt fordrevne som ikke har mulighet til å vende hjem.

- I Daraa besøkte vi et senter drevet for kvinner og jenter utsatt for kjønnsbasert vold. Senteret tilbyr blant annet psykososial støtte, oppfølging og opplæring, og vi fikk møte unge kvinner som lever med høy risiko for vold i nære relasjoner og barneekteskap, drevet av fattigdom og sosiale normer. Kvinners sårbarhet forsterkes av at familierett avgjøres i religiøse domstoler, forteller Anne Cecilie. 

- Situasjonen i Syria er fortsatt svært krevende etter Assad-regimets fall, men nå på andre måter. Fortsatt lever over 90 prosent av befolkningen lever i fattigdom, og mange uttrykker skepsis til de nye myndighetene, særlig når det gjelder beskyttelse av minoriteter og en mulig mer konservativ samfunnsutvikling. Samtidig er ytringsrommet større enn tidligere, og nye relasjoner til Europa, USA og regionen gir et visst håp om økonomisk bedring, oppsummerer Anne Cecilie.

- Etter at blant annet utviklingsminister Åsmund Aukrust nylig måtte snu på veien til Libanon på grunn av eskalerende krigshandlinger, er jeg er svært glad for at vi lyktes med denne reisen til en region i en situasjon som i stor grad og dessverre går fra vondt til verre. Midt oppe i dette er jeg takknemlig over å få møte alle våre kolleger og partnere som står på hver eneste dag, ofte med egen sikkerhet som innsats, for å gjøre en forskjell for mange av de som trenger hjelp som aller mest.  

Les mer om vårt arbeid

kvinne som går ned trappen mot kamera

Kvinner bygger livet opp igjen i krigens ruiner

Khan Shaykhoun i Syria. I årevis var denne byen i Idlib kjent verden over som et symbol på den syriske krigen. Her falt bomber. Her flyktet familier. Her ble et av krigens mest omtalte kjemiske angrep…

viser ødeleggelser i Venezuela

Kirkens Nødhjelp responderer i Venezuela

Kirkens Nødhjelp deler ut kontanter til jordskjelvofre i Venezuela. To kraftige jordskjelv med styrke 7,2 og 7,5 rammet Venezuela 24. juni og har utløst en omfattende humanitær krise.

Grønnsaker

Slik jobber Kirkens Nødhjelp med mat

Sulten i verden øker – på grunn av konflikter, klimaendringer og økonomisk uro. Kirkens Nødhjelp jobber med å bekjempe sult, både i kriser og i langsiktig utvikling. Her kan du lese hvordan.