Unfortunately, this page is not translated to English

You can continue in Norwegian or go to the English frontpage.

Kirkens Nødhjelp i media: Uke 35

Kirkens Nødhjelp har vært godt synlig i mediene også denne uka, med omtale av arbeidet vårt i Ukraina, innspill i debatten om internasjonal bistand og reaksjoner på norske bistandspolitiske prioriteringer.

Et av ukens største oppslag kom i Dagsavisen, som mandag publiserte et grundig intervju med Naomi Gumaer ved Kirkens Nødhjelps landkontor i Ukraina. I intervjuet beskriver hun hverdagen i et land som fortsatt lever med krig, usikkerhet og stadige angrep, og advarer om at den kommende vinteren kan bli svært krevende for befolkningen.

Saken fikk stor synlighet og var hovedoppslag på førstesiden i papiravisen tirsdag.

Les saken i Dagsavisen her.

Intervjuet også publisert i Vårt Land.

Les saken i Vårt Land her.

Også debatten om amerikansk bistandsstøtte har gitt stor oppmerksomhet til Kirkens Nødhjelp denne uka. I Panorama forklarte utenlandssjef Arne Næss-Holm hvorfor organisasjonen sier nei til amerikanske midler til kristent helsearbeid, til tross for at det dreier seg om den største tildelingen på over 20 år. Han understreket at betingelsene som følger med støtten er i strid med humanitære prinsipper.

Les saken i Panorama her.

Saken ble senere fulgt opp av flere medier. Dagen publiserte en egen versjon med Kirkens Nødhjelps standpunkt som hovedvinkel.

Les saken i Dagen her.

Vårt Land skrev også om saken med fokus på Kirkens Nødhjelps beslutning om ikke å søke om midlene.

Les saken i Vårt Land her.

Tematikken har videre blitt diskutert på kommentarplass. Dagen publiserte denne uka en kommentar av Espen Ottosen som omtaler Kirkens Nødhjelps standpunkt i saken.

Les kommentaren i Dagen her.

Generalsekretær Anne Cecilie Kaltenborn var også synlig i mediene denne uka. I Panorama ble hun sitert i en sak om reaksjoner fra bistandsorganisasjoner på utviklingsminister Åsmund Aukrusts vektlegging av jobbskaping og arbeidsplasser som mål for norsk bistand.

Les saken i Panorama her.

Les mer om vårt arbeid

mann på tv

Kirkens Nødhjelp i media: uke 37

Denne uken har Kirkens Nødhjelp vært synlig i mediene gjennom et intervju om den globale humanitære situasjonen I Sør-Sudan.

mann og solceller i syria

Syria: Strømprisen økt med 3000 prosent

Før krigen hadde Syria et av Midtøstens mest utbygde strømnett. Mer enn ni av ti innbyggere hadde tilgang til elektrisitet, og i de største byene var strøm tilgjengelig døgnet rundt. I dag er situasjonen snudd…

mann i felt i sør-sudan

Kirkens Nødhjelp i media: uke 36

Kirkens Nødhjelp har vært synlig i mediene også denne uka, med omtale av den humanitære situasjonen i Sør-Sudan, konsekvensene av Hormuz-konflikten, bistandspolitiske debatter og arbeidet vårt i Ukraina.