Kirkens Nødhjelp i media: Uke 41
Kirkens Nødhjelp har denne uka vært synlig i mediene gjennom omtale av situasjonen i Libanon, statsbudsjettet for 2027, krigen i Ukraina og de humanitære konsekvensene av El Niño og globale konflikter.
You can continue in Norwegian or go to the English frontpage.
Kirkens Nødhjelp og deres oppdragsgivere inngår nye samarbeidsavtaler for å styrke engasjementet i kampen mot fattigdom og urett. Først ut er Metodistkirken.
Anne Ng Forster signerte samarbeidsavtalen for Metodistkirken og Anne Cecilie Kaltenborn signerte for Kirkens Nødhjelp. Foto Ragnar Falch
Avtalene vil bli inngått mellom Kirkens Nødhjelp og organisasjonens oppdragsgivere, som blant annet er syv av kirkesamfunnene i Norge.
– Dette er en viktig milepæl for alle som er opptatt av kampen mot fattigdom og urett. Våre oppdragsgivere er det kirkelige fellesskapet, og med disse avtalene skal vi samarbeide enda tettere og skape mer engasjement rundt vårt felles arbeid, sier Anne Cecilie Kaltenborn, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp.
Metodistkirken er det første kirkesamfunnet som har inngått den nye avtalen, som ble signert i august 2026.
– Det viktigste for oss er samarbeidet om Kirkens Nødhjelps fasteaksjon og at vi vil arbeide for at flere av menighetene våre vil delta i den. Når vi i Metodistkirken ikke har egen innsats i en humanitær situasjon, kan vi oppfordre våre menigheter til å aktivt støtte Kirkens Nødhjelps humanitære operasjon der det er relevant. Vi skal også bli flinkere til å informere om hverandres arbeid gjennom våre nettsider, blad og sosiale medier, sier Anne Ng Forster som er internasjonal leder i Metodistkirken.
Denne avtalen synliggjør at Metodistkirken er en del av Kirkens Nødhjelp og presiserer hvordan organisasjonene kan styrke hverandres arbeid, understreker Anne Ng Forster i forbindelse med signeringen.
Alle samarbeidsavtalene skal oppdateres årlig og følges opp gjennom felles aktiviteter, initiativer og møteplasser. Målet er å gjøre samarbeidet mellom oppdragsgiverne og Kirkens Nødhjelp mer synlig og levende gjennom året.
Samarbeidet bygger videre på sterke tradisjoner. Takkoffer til Kirkens Nødhjelp og fasteaksjonen mobiliserer hvert år mennesker over hele landet til innsats for de som lever i fattigdom og nød.
– Vi bygger videre på noe som allerede står sterkt. Nå ønsker vi å styrke tilhørighet, felleskirkelig engasjement og stolthet ytterligere, slik at enda flere kan ta del i arbeidet for en mer rettferdig verden, sier Kaltenborn.
Kirkens Nødhjelp har sitt utgangspunkt i kirkenes diakonale oppdrag og arbeider sammen med lokale partnere for å bekjempe fattigdom, ulikhet og urettferdighet. Målet er at mennesker skal kunne leve et liv i verdighet, med rettigheter og mulighet til å skape en bedre framtid.
– Vi har ulike kirkesamfunn og tradisjoner, men alle deler et sterkt engasjement for menneskers likeverd og for å bekjempe fattigdom og urett. Når vi står sammen kan vi mobilisere flere og få større gjennomslag, sier Kaltenborn.
De nye avtalene markerer starten på en ny fase i samarbeidet – med et felles mål om å bidra til en mer rettferdig og bærekraftig verden.
Kirkens Nødhjelp har denne uka vært synlig i mediene gjennom omtale av situasjonen i Libanon, statsbudsjettet for 2027, krigen i Ukraina og de humanitære konsekvensene av El Niño og globale konflikter.
– De fattigste taper i en tid der Norge tjener på verdens kriser, sier generalsekretær Anne Cecilie Kaltenborn i Kirkens Nødhjelp. Hun befinner seg for øyeblikket i Sudan, verdens største humanitære krise.
Mer enn 21 millioner mennesker trenger humanitær hjelp, internasjonal bistand kuttes, millioner vender tilbake fra nabolandene og klimaendringene fører til stadig flere kriser. For Kirkens Nødhjelp betyr det å…
Din støtte går der behovet er størst